Skip to main content

Jak oszczędzić na świątecznych zakupach?

Rokrocznie grudniowe zakupy przedświąteczne pochłaniają coraz to większe ilości środków. Często skutkuje to deficytem domowego budżetu i witaniem Nowego Roku „pod kreską”. Jak uniknąć tego typu sytuacji? Jak sfinansować zakupy przed świętami w sposób, który pozwoli uniknąć późniejszych kłopotów finansowych?

Święta? Okres jak każdy inny

Mimo że dla większości okres końca grudnia niepodzielnie kojarzy się z suto zastawionym stołem, wymarzonymi prezentami oraz rodzinną atmosferą, należy pamiętać, że w istocie jest czas, jak każdy inny. Wszelkiego rodzaju zmiany w planowaniu czy dokonywaniu zakupów mogą mieć negatywne skutki dla portfela – warto o tym pamiętać, bowiem okres świąt jak żaden inny sprzyja nadprogramowym i nieplanowanym wydatkom.

Sieci handlowe kuszą starannie przygotowaną scenerią – od pięknie wystrojonych wystaw sklepowych zaczynając, na wszechobecnym zapachu pierniczków i mandarynek kończąc. Dodatkowo, proponują one, nieszkodliwe na pierwszy rzut oka, promocje świąteczne. Wszystko to sprawia, że konsumenci dużo chętniej spędzają czas w centrach handlowych czy supermarketach, tym samym zaś chętniej wydają pieniądze (przeciętny Polak wydaje na zakupy świąteczne grubo ponad 1000 złotych, co jest kwotą niewiele mniejszą od średnich miesięcznych kosztów utrzymania).

Ograniczanie wydatków

Wyjątkowo istotne jest planowanie – dotyczy ono zarówno podarunków dla bliskich, jak i zakupów spożywczych. W pierwszym z wymienionych przyda się imienna lista osób, które planuje się obdarować – skonstruowanie jej na kilka tygodni przed świętami pozwoli chociażby rozejrzeć się za odpowiednim prezentem w sklepach internetowych. Planowanie dotyczy również wszelkiego rodzaju potraw, które pojawią się na świątecznym stole – lista niezbędnych produktów z pewnością ograniczy chęć impulsywnego kupowania niekoniecznie przydatnych produktów.

Myślenie o obdarowywanych z wyprzedzeniem, a tym samym pomysł zakupu prezentów świąteczny w trakcie posezonowych wyprzedaży (latem i jesienią) wydaje się dla wielu absurdalny. Zastosowanie jednak tego typu triku pozwoli na oszczędności rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych. Wcześniejszy zakupów podarunków pomoże również równomiernie rozłożyć wydatki (ze wspomnianego już 1000 złotych, prawie połowa jest przeznaczana właśnie na prezenty).

Dobrym sposobem ograniczenia wydawanych pieniędzy będzie również zasada dotycząca niekupowania produktów na zapas. O ile gromadzenie zapasów sprawdza się w innych częściach roku, o tyle przed samymi świętami nie jest zbyt dobrym pomysłem. Dlaczego? Wiele z oferowanych w tym czasie produktów ma niezwykle krótką datę przydatności do spożycia – tym samym zaś, niezjedzone w ciągu kilku dni zwyczajnie się zmarnują. Z nimi zaś, na zmarnowanie pójdą wydane pieniądze.

Na koniec – liczy się również nastawienie. Psychiczne przygotowanie na długie korki i ogromny ścisk w sklepach, z pewnością pomoże wyzbyć się negatywnych emocji w trakcie zakupów. Te bowiem, jak wiadomo powszechnie, nigdy nie wpływają na nie pozytywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *