Skip to main content

Logistyka „zdrowych” zakupów

Zdrowy styl życia – ostatnimi czasy niezwykle popularny sposób funkcjonowania, który, stopniowo wdrażany, ma zapewnić optymalne zdrowie, a także chronić przed wszelkiego rodzaju zachorowaniami. Składają się nań między innymi aktywność fizyczna, rezygnacja z używek oraz zdrowa dieta. Skupiając się na ostatniej z wymienionych, należy zaznaczyć, że nie wszystkie produkty uważane za „zdrowe” w istocie takie właśnie są. Jak więc wybierać i gdzie dokonywać „zdrowych” zakupów?

Hiper- i supermarkety

Różnego rodzaju niepokoje, dotyczące produktów serwowanych przez markety wielkopowierzchniowe, pojawiły się, gdy na opakowaniach bezwzględnie zaczęto umieszczać pełne składy oferowanych dóbr. Szybko okazało się, że produkty uznawane za „bio” i „eko” niekoniecznie spełniają stawiane im normy. Obecnie jednak, w związku z nastaniem mody na zdrową żywność, coraz więcej supermarketów proponuje produkty pełnowartościowe, pochodzące ze sprawdzonych źródeł.

Największą zaletą wszelkiego rodzaju sieciowych hipermarketów jest ogromny wybór produktów. Wśród wielu wytworów najróżniejszych producentów zawsze odnaleźć można ten, który będzie odpowiadał – między innymi składem. Na uwagę zasługują także marketowe marki własne. Tego typu produkty są często uważane za mniej wartościowe od ich odpowiedników. Mniemanie takie jest zupełnie niesłuszne. Dlaczego? Porównując składy jednych i drugich nie sposób odnaleźć zbyt wielu różnic. Skąd więc wynika ich niższa cena? Z ograniczenia kosztów marketingowych w przypadku pierwszych z wymienionych. Tylko i aż tyle.

Bazarki – stacjonarne i internetowe

Miejscami sprawdzonymi, w których można zaopatrzyć się w zdrową żywność, a jednocześnie wesprzeć miejscowe gospodarstwa, są bazarki, zwane również rynkami lub targami. Ta, do niedawna stosunkowo rzadko wybierana, forma zakupów wraca obecnie do łask i cieszy się coraz większą popularnością. Najpoważniejszym argumentem przemawiającym za słusznością zakupów w takich miejscach jest kwestia pochodzenia produktów. Najczęściej są to bowiem wytwory lokalnych ogrodów, sadów czy pól, tym samym zaś owoce oraz warzywa nie są pryskane szkodliwymi substancjami, zaś używany nawóz jest ekologiczny. Podobnie, naturalny i „niewspomagany” jest proces ich dojrzewania. Podobnym, bo ekologicznym zaopatrzeniem poszczycić mogą się także tak zwane sklepy ze zdrową żywnością. Bardzo często jednak, ich ceny są kilkukrotnie wyższe.

Bazarki funkcjonują również w Internecie. Wybór dotyczący owoców czy warzyw jest co prawda mniejszy, jednak prócz żywności odnaleźć w nich można również kosmetyki czy suplementy diety. Niezaprzeczalną zaletą tego rodzaju sklepów jest ich rozbudowany asortyment, nieporównywalne z żadnym sklepem stacjonarnym, oferujący chociażby ekologiczne produkty z całego świata. Podobnie kwestia ma się z cenami – mimo że zdrowa żywność nie należy do najtańszych kategorii, internetowe ryneczki zaskakują promocjami czy zniżkami dla stałych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *